Nyheter

Tränarkommentarer Jägersro 4 maj

Publicerad
Söndagen den 4 maj är det galopptävlingar och Jägersro står som värd. Huvudspelformen är V64, som startar klockan 12:20. Inför tävlingarna har flera tränare delat med sig av sina tankar om hästarnas chanser.​

Nytt för i år är att tränarna själva skickar in sina kommentarer skriftligt. Detta initiativ syftar till att öka transparensen och ge spelarna tillgång till direkt information från tränarna. Inledningsvis publiceras tränarkommentarer enbart inför söndagstävlingar.

Nedan följer tränarnas egna kommentarer inför tävlingarna på Jägersro.

 

Lopp 1

1 Apple Jacks har tränat fint i vinter. Detta ser ut som en lämplig uppgift inför större lopp framöver. (Jessica Long)

2 Four Socks har gjort jämna o stabila insatser som 2 åring och känns som han har utvecklats fint under vintern. Svårt att bedöma med ett lurigt lopp med 3 hästar. Reser i första hand att känna på banan för eventuella kommande uppgifter. (Patrick Wahl) 

Lopp 2

 

Lopp 3

1 Waldemar har tränat bra, årsdebut, ligger lågt. (Lennart Reuterskiöld Jr) 

2 Weltruhm gjorde liknande uppgift mycket bra vid säsongsavslutningen med formen på topp. Han känns fin, men säsongspremiär med hög vikt på längre distans. Jag hoppas på placering här. (Susanne Strand)

3 Lionell står tufft till, inte nu. (Lennart Reuterskiöld Jr) 

4 Rays Moon har tränat fint i vår. Tror att det finns ytterligare utveckling i honom i år. Framför allt när han kommer tillbaka på gräset. (Jessica Long)

5 Moon String första start för året, tränat på fint. (Annika Delinder)

 

Lopp 4

5 Zidane har tränat bra, men stentuft motstånd. (Lennart Reuterskiöld Jr) 

6 Master Zone möter mycket bra motstånd, men har fått ett löp i kroppen som kan vara ett plus. Vi tar en chans. (Hans-Inge Larsen)

7 Falkor har inte levt upp till hans normala kapacitet i tidigare start i Malmö. Utgångsläget ser dessvärre tufft ut med den utvändiga spåret. Ligger lågt och hoppas att blir positivt överraskad. (Patrick Wahl) 

Lopp 5

1 Showgal står väl till i loppet. Tränat bra men årsdebut för henne samt de flesta är alltid lurigt. (Peter Jardby)

2 Hii Happy 3 åring, kvalade ok, lite skygg för de andra hästarna i kvalet. Väldigt tufft att möta äldre hästar så här tidigt på året, men fanns ingen passande uppgift för honom, så vi är ute för att få rutin. (Annika Delinder)

3 Great Solution är ute på 130m längre än förra starten vilket är ett plus. Han är stor och grön. Startar för att få rutin och utveckling. (Peter Jardby)

4 Sixten Blixten gjorde en helt godkänd årsdebut. Denna gång får han dock skänka bort en hel del kilon då det nu är en maxlöpning. Han trivs på distansen och har en bra jockey så vi får hoppas på en peng. (Karin Tedesund) 

5 Ancona är en stor och trevlig häst. Hon har inte riktigt förstått vad racing går utpå än och är ute för att lära sig och få mer rutin. Trots väldigt fördelaktigt viktläge ligger jag lågt i årsdebuten. (Jessica Ohlson)

6 I Am Khaleesi stor häst som endast gjorde ett kval i höstas. Gör nu sin livsdebut. Hon är ute för att skapa rutin. Inga förväntningar i första starten utan målet är att få en positiv upplevelse och se vad vi har att jobba vidare med. Dayversom rider henne till vardags. (Nathalie Johnsson)

7 Gogethappy gick med hög vikt och 2 kg övervikt sist, Nicolaj känner hästen väl och rider honom alltid bra så jag tror på en bra insats. (Jonna Larsson)

8 Mr Weeknd får årsdebut. Han känns fin och stark i träning. Han fick inte till det i sina starter förra året och det kan tänkas att han behöver längre distans. Vi får utvärdera efter denna start. (Karin Tedesund)

Lopp 6

1 Zingaro Boy har tagit segern bra. Den aningen längre distans är inget plus för honom. Men viktmässigt står han bra till. (Peter Jardby)

3 Lifestyle är ganska ny i vår regi. Gick ett bra lopp på Klampenborg första tävlingsdagen. Vi provar på Jägersro och ser om hon kan gå på sanden och banan. Det är stor skillnad mot gräset. Är ute för lära, men är en kapabel häst. (Martin Persson)

7 Trickstar har tränat bra och ser bättre ut i år. (Lennart Reuterskiöld Jr) 

9 Half Dream årsdebuterar här med mycket övervikt och tufft sällskap och på en lite för kort distans, osäker på vart jag har henne på denna distans. (Jonna Larsson)

 

Lopp 7

3 Untold är ny i min träning, så vi testar oss fram, 2400 meter nu efter lite blek säsongsstart på 1600 meter. Har inga förväntningar (Öllegård Gren)

7 Miss Rachel Zane glöm förra starten där hon fick ett riktigt dåligt löp. Bättre distans nu. Mer orolig över den tunga vikten på 2400 meter än vad jag är på motståndet. (Annika Delinder)

 

Lopp 8

2 Abby Art känns som en väldigt lovande treåring. Hon har gjort allt rätt i träning och kvalade positivt. Debut är debut men jag tror på en framskjuten placering. (Jessica Ohlson)

3 Abby kvalade bra och bör vara långt fram. (Lennart Reuterskiöld Jr) 

6 Jaguar BF sprang inte alls bra förra löpet, mycket stressad innan. inte trött efter. Skippar blinkers, stressade honom bara, sätter på öron. Provar längre distans, bara sprungit långt i derbyt och nu är han ju 10 månader äldre. Har uthålligheten, men tyvärr mycket tävlingsnerv. Distanstest på hemmaplan, ska försöka hitta gräslopp nästa gång. (Johanna Åberg)

7 PS Saucy Dream gjorde några OK insatser som 2-åring i tuffa sammanhang. Nu är det årsdebut så vi ligger lite lågt första gången ut. Nathalie och Dayversom rider henne till vardags. (Maria Westman)