Nyheter

Tränarkommentarer Jägersro 26 april

Publicerad
Läs tränarnas egna kommentarer inför söndagens tävlingar på Jägersro.

Lopp 1

3 Warrior Princess var inte sig lik i sin årsdebut på Bro Park den 5 april. Hade ändå rest och övernattat bra. Vi hittar inga direkta fel på henne. Detta loppet blir tufft för henne att vinna då hon möter två riktigt bra importer, då ska de ha en dålig dag tror jag om hon ska räcka hela vägen fram. (Nathalie Johnsson)

Lopp 2

5 Nevercantell gör årsdebut så osäker på hur långt hon räcker. Har vunnit på Jägersro men hon föredrar nog Klampenborg. Bra ryttare på är ett plus. Bra hästar mot så förväntningarna är inte så högt ställda. (Martin Persson)

6 Inga Lilla har tränat bra. men första starten på året. (Torbjörn Nobel)

Lopp 3

3 Kissnfly är en trotjänare som alltid gör sitt bästa. Första start alltid svår att tippa, vi vet var vi har henne men inte var vi har konkurrenterna. Glad att ha Kate upp i sadeln och vi är redo för premiären. (Jana Alvesparr)

6 Princess Latifa har haft tävlingsuppehåll sedan mitten av augusti pga dåliga resultat 2025. Har sedan dess ändrat på ridningen och hon har varit fin i träning så jag gör ett nytt försök. Hon ser bra ut och tränat mycket bra, tycker hon det är kul går hon säkert bra men som sagt vet jag inte. Hon kommer att behöva en bra resa i löpet. (Pia Göransson)

7 Loki börjar bli till åren men det är inget han bryr sig nämnvärt om, har varit som en unghäst hela vintern och han får starta så länge han tycker det är roligt. Det finns inte många möjligheter för honom att starta , nästa lopp finns i augusti vilket är väldigt trist. Han mår bra o tränar fint, Leo känner honom utan o innan. Årsdebut för alla. Bana, underlag och distans känns rätt. På en bra dag kan han få med sig en slant. (Marie Twomey)

Lopp 4

4 Ocean Side gjorde ett längre jobb i tisdags på Bro Park och avslutade sista 800 meterna på 53 sek. Distans och bana passar honom väl men dagens uppgift är mest för att veta vart han är tävlingsmässigt inför framtida planering. (Maria Johansson)

6 American Lily utvecklats mycket väl i vinter. Räcker luften är hon bland de 3. (Peter Jardby)

7 Zingaro Boy är bra iordning men har aldrig vunnit med dagens handikapp. (Peter Jardby)

Lopp 6

5 Lost My Sock gick ett kortare jobb på Bro Park och avslutade sista 800 meterna på 50 sekunder. Distans och bana passar honom också men dagens uppgift är mest för att veta vart han är tävlingsmässigt inför framtida planering. (Maria Johansson)

Lopp 7

1 Cara Dune är svårbedömd i första starten då han är en häst som inte ser ut mycket för världen i träning. Bra spår och gynnas av det kortare upploppet. (Maria Johansson)

3 Tea Montana tränar bra, gick ett ok kval förra veckan. Hon har skadat ett öga i vinter och springer med en skyddshuva för ögat. Det verkar inte bekymra henne. (Öllegård Gren)

4 Newton tränar jättefint. 1200m något i kortaste laget. (Johanna Åberg)

Lopp 8

4 Gabriel Omar avslutade förra säsongen godkänt. Mycket nöjd med honom i träningen. Får han en bra resa bör han ha chans att vinna. (Peter Jardby)

5 My Name Is Alice hade en fin säsong i fjol med tre segrar. Ett år äldre nu, men fortfarande fräsch och taggad, så vi kör på en säsong till med henne. Vill försöka matcha henne lite mer på gräset i år, då hon har en rysligt fin speed på det. Årsdebut för samtliga hästar i dagens upplaga, getingebo. (Nathalie Johnsson)