Tränarkommentarer Bro Park 30 november
Lopp 2
1 Erleperlepifpafpuf har inte startat på över ett år. Behöver ett par löp för att komma in i form. Satsar för nästa säsong. (Maija Karresmaa Asplund)
4 Ritzy är forfarande på hugget och löpsugen efter en lång men bra säsong. Trivdes inte alls med sidoludd i förra starten utan tappade start och hamnade långt bak i sprutet vilket hon verkligen avskydde. Lämpligt viktläge och passande distans - kan överraska på sin kapacitet. (Catharina Vång)
5 Dreamdust har varit ojämn under säsongen. Gick bra senast med hög vikt och nöjd med honom efter den insatsen. Nu bättre viktläge, duktig lärling och kan vara med därframme. (Maria Andersson)
Lopp 3
3 Wakaba gör sin första start i min regi och har inte startat sen november förra året. Hon har utvecklats massor under de senaste månaderna, men frågan är om luften räcker hela vägen. Hon går främst ut för att få ett löp i kroppen och se om hon fortfarande tycker det är kul att tävla. (Elin Ahlin)
6 West Bengal är i full form och mår toppen för dagen. Har haft en kanonfin säsong med idel jämna placeringar långt fram. En urstark herre som är genomärlig och alltid ger allt han har. Vore roligt om han fick nosen först nu efter fyra raka andraplatser. Försiktig optimist. (Catharina Vång)
Lopp 4
1 Rationale är fortfarande i mycket fin form och har bara fått två sista halvtråkiga löp där hon hamnat i klungan och fått massa sand på sig vilket hon avskyr. Nu perfekt startspår och rutinerad jockey. Hästen är supersund, tuff och tål täta starter. (Catharina Vång)
Lopp 5
2 Forward Fun är fortfarande i fin form efter en mycket bra säsong där hon löpt ärligt och jämnt. Bra startspår och duktig lärling i sadeln. Försiktig optimist om en placering långt framme.. (Catharina Vång)
Lopp 6
2 Polka var positiv i debuten och tränar på bra. Flera med form i loppet. Hon gör förhoppningsvis en bra insats och så får vi se hur långt det räcker. (Maria Andersson)
7 Keep On Moving överraskade hela stallet och fler med seger direkt i debuten! Vi trodde 1400 och debut var i tuffaste laget. 1200 är en distans vi tror/trodde var mer passande. Hästen är i utveckling och går framåt hela tiden. Brask för tung vinterbana! Elin och " Spike" klickade direkt och överraskade oss alla. Ett par bra hästar här som t e x Samujana. Sista starten nu för "Spike” för i år. Tror han blir bättre på gräs. En av flera. (Marie Twomey)
8 Magic Skyline är sen och har haft massor av bakslag hela tiden. Detta är bara för erfarenhet, hon är grönare än gräset i juli! Att hon kommit så här långt är en ren bonus. Får svårt att räcka till här, behöver minst 1600 m. (Marie Twomey)
9 Jungle Dream är i fin form och kan mer än visat i de senaste två amatörlöpen då han varit väl bekväm. Tråkigt startspår dock så hoppas att banan är likvärdig över samtliga spår. (Catharina Vång)
Lopp 7
7 Loki - Det var taskigt av oss att starta farbror vecka- vecka och det tog hårt på honom. Han är fräsch igen och Elin, distansen och årstiden är ett plus. Får återigen mkt vikt av flera och han gör så gott han kan. Han älskar att vara med och får knega på så länge han tycker det är kul. Han är vår bonus! (Marie Twomey)