Nyheter

Tävlingsdag (21/5) på Bro Park – läs tränarnas kommentarer om starthästarna inför onsdagen

Publicerad
Onsdagen den 21 maj är det galopptävlingar och Bro Park står som värd. Huvudspelformen är V4, som startar klockan 12:20. Inför tävlingarna har flera tränare delat med sig av sina tankar om hästarnas chanser.​

Nytt för i år är att tränarna själva skickar in sina kommentarer skriftligt. Detta initiativ syftar till att öka transparensen och ge spelarna tillgång till direkt information från tränarna.

Nedan följer tränarnas egna kommentarer inför tävlingarna på Bro Park.

Lopp 1

1 Good Guy har hoppat en del under vintern och har utvecklats mycket. Han är förberdd för uppgiften och vi hoppas han kan göra en bra insats. (Madeleine Wittgren)

3 Mojave Ghost gör sin första start över hinder. Han tränar trevligt och har utvecklats stadigt. Har dock en  bit kvar till full potential. (Charlotte Dillner)

Lopp 2

1 Last Reference gjorde en fin insats senast och tog loppet bra. Kevin rider honon för tredje gången så nu börjar häst och jockey känna varandra väl. Motståndet är samma som sist så det blir nog ett spännande upplopp. (Madeleine Wittgren)

3 Dreamers Choice fick till hoppningen efter något varv senast och jag hoppas att det flyter på bättre denna gång. Går nog bättre på längre distanser, men jag tror på en bra insats! (Karen Kuszli)

5 Mutadaffeq är pigg och glad efter den senaste starten och han står jämnare till på vikten med motståndarna denna gången. Hoppas såklart på en bra placering! (Karen Kuszli)

Lopp 3

2 Bang a Boomerang tog debuten på ett bra sätt och är framsatt av det. Gick ett jobb på gräset förra veckan och kändes bra. Många hästar emot så ligger lågt. (Christoffer Roberts)

11 Lettfeti har utviklet seg fint overvintrer og spent på hvor han står. Dist skal passe fint. (Cathrine Erichsen)

Lopp 4

1 Emma Emilleen gikk fint i årsdebut. Har fint utvikling. trippel plass. (Cathrine Erichsen)

Lopp 5

Lopp 6

3 Kjell Hroar. Fin hest som prøver seg om han kan ta seget opp mot eliten. Jobber fint og dist skal passe fint, tror jeg. (Cathrine Erichsen)

Lopp 7

3 Green Backspin känns jättefin och laddad inför årsdebuten. Han gör alltid sitt bästa och det ska bli spännande att se hur det går på onsdag. (Maria Jansson)

4 Dreamdust mår utmärkt efter segern i årsdebuten. Alina red ett perfekt lopp och fick honom att koppla av. Tappade lite fart mot slutet men har nu lopp i kroppen. Möter mycket fina hästar. Gräset en fördel och vann en guldlöpning som treåring redan i juni och slog då äldre hästar. Tror han kan vara med där framme. (Maria Andersson)

Lopp 8

Lopp 9

1 Loki får ställa upp på för honom fel distans med vår nya amatör Alva i sadeln, litet men bra fält, en bra introduktion för Alva. Loki är utpräglad stayer och vi ser detta som ett jobb för honom. Han är pigg o glad för dagen men har nog inget med utgången att göra. Svårt att hitta lämpliga uppgifter åt honom, då han går bäst vår och vinter. (Marie Twomey)

3 Brianna hon var bara slagen en längd i årsdebuten och satt fast invändigt sista biten med krafter kvar. Tror hon är med där framme. (Maria Andersson)