Kan bli första kvinna att vinna Derbyt
Inom galoppsporten är Derbyt kanske det största att vinna. Det krävs att gå tillbaka en herrans massa år i historien för att konstatera när det första Derbyt i galoppens storland England reds. 1780 reds loppet som har sitt namn efter en engelsk lord, Lord Derby. I Sverige kom det att dröja till 1918 innan den första upplagan av Svenskt Derby reds, i Sverige även kallat loppet om det blå bandet.
Aldrig i historien har en kvinna vunnit Svenskt Derby som jockey. I år är det en person som kan se till att historien bryts. Bro Parks Madeleine Smith svingar sig upp på egentränade Allegiant. Hästen slår visserligen ur underläge, men är det någonting som historien säger, så är det att allting kan hända i samband med ett Derby.
Madeleine Smith är för övrigt den kvinna genom historien som i Sverige ridit in mest prispengar under ett och samma lopp, utan att blanda in inflation och penningvärde. Det då hon 2023 vann Stockholm Cup med stallets storstjärna senaste åren, Espen Hill, som inbringade 900.000 kronor.
Durant och Berneklint starka namn
Utöver Madeleine Smith är det en rad kvinnliga jockeys som sticker ut i historien, men kanske framför allt två. Yvonne Durant (bilden) hade stora framgångar under 1990- och 2000-talet och är den som lyckats bäst så här långt i Svenskt Derby, det genom Rambo Flyers andraplats 1997 bakom Wido Neuroths Chirac. Yvonne Durant tillhörde toppen av jockeys på sin tid och vann bland annat Pramms Memorial och Stockholm Stora Pris inom loppet av två veckor 2000 med Stato One, men hon tog även två raka segrar i St Leger 2007 och 2008.
Susanne Berneklint var även hon framgångsrik under sin tävlingskarriär som jockey och är historisk genom att hon 1994 blev första kvinnliga jockey att vinna Stockholm Cup. Det gjordes tillsammans med Mr Eubank.
Madeleine Smiths största segern är som tidigare nämnt Espen Hills triumf i Stockholm Cup 2023. Det året sprang hennes hästar in nästan 2,7 miljoner kronor på drygt 100 starter. I fjol var det ett betydligt mer kantat år med blott 31 starter och drygt 600.000 insprunget. Segerprocenten var däremot hög – hon vann nämligen vart tredje lopp hon ställde upp i som tränare. Totalt har Madeleine Smith 24 hästar på sin träningslista för dagen.
20.10 går Svenskt Derby. Med Madeleine Smith och Allegiant i startbox tio. Oavsett om det blir en historisk seger i form av seger för duon, så kommer segraren för evigt bli en del av historieböckerna.
AV: DENNIS ENGELBO